Fragmentaryczność wspomnień

Mój ojciec malował obrazy

Historia życia począwszy od najmłodszych lat, skończywszy na nieoczekiwanej, nagłej śmierci. O chłopięcej pasji, marzeniach, realizacji w późniejszym wieku. Trudnych czasach, w których przyszło niegdyś żyć, czasach II wojny światowej, czasach przesiedleń czy PRL,u. Mimo niedogodności, przeciwności, zawirowań życiowych, mając w sobie determinację, ciekawość, miłość do sztuki, zaczął malować obrazy. To opowieść o zwykłym człowieku, prostym życiu, o Leszku, który miał dusze artysty.

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci

 

Urodziłem się w obozie

Urodziłem się w obozie- to druga opowieść z projektu „Fragmentaryczność wspomnień.” Historia Jana Chmiela, który urodził się w przymusowym obozie pracy Waltrop − miasto w zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfali.
Według metryki wystawionej przez Urzędnika niemieckiego urodzony 10.02 1944r. , według informacji przekazanej przez matkę 10.12. 1942 r. Matka- Franciszka, mieszkając w Baranów Sandomierski, w powiecie tarnobrzeskim, podczas łapanki została siłą wzięta do obozu. Ojciec-Mieczysław do obozu pracy poszedł za siostrę Zofię, która została złapana przez gestapo w miejscowości Trawniki, woj. lubelskie. Poznali się w transporcie, pokochali, walczyli o przetrwanie w trudnych warunkach życia w obozie, ciężkiej pracy w obliczu panującej wojny. W 1947r. wrócili do Polski, zamieszkali w rodzinnej miejscowości ojca Mieczysława –Trawniki.

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci